Att det stått hyfsat klart sedan en tid tillbaka att Forest säljer Elliot Anderson för rekordstor summa till Man City, har nog inte undgått någon som följer med hyfsat i Premier League nyheter. Såklart ett tungt tapp för Forest. Anderson var en av de viktigaste byggstenarna i laget som nu måste ersättas. Ingen lätt uppgift! Att han också är det i Tuchels landslag vid relativt ung ålder säger en del om hans kapacitet. Blir också spännande att se hur Anderson lyckas i ett lag där han kanske inte är en given startspelare varje gång och som spelar på ett annat sätt. Tror inte man kan räkna med en omedelbara succé men tror också att Anderson är den typen av spelare som har lätt att anpassa sig och kommer att växa in i sin roll där, dvs om han ges den tiden.
Mer förvånande, för att inte säga chockerande är att Forest ägare Marinakis återigen har sparkat en tränare. Räddaren i nöden Vitor Pereira får lämna! Gissar att han sågs av Marinakis som just den typen av tränare som gör den typen av jobb, dvs säkrar kontrakt, men som inte anses som tillräckligt bra för att ta laget till högre höjder. Själv kan jag tycka att man borde värdera kontinuitet och långsiktighet mer, iallafall när man ligger på den relativt låga nivån de gjorde den gångna säsongen. Tycker Pereira har gjort det otroligt bra och borde fått chansen att bygga från en försäsong. Kan dra parallleller med en viss Graham Potter här. En ny tränare, det ryktas om Glasner, rotering i spelartruppen och en stor osäkerhet om hur man ska spela och med vilka spelare, gör att det kommer bli en tuff start, med en kort startsträcka för laget inför kommande säsong.
För övrigt läser man mer eller mindre trovärdiga rykten om spelare in och spelare ut. Att Gibbs-White skulle vara intressant för PSG är ett rykte, frågan är vem han ska peta på det mittfältet? Vitinha? Rykten om att bud lagts på Bergwall låter ju såklart intressant. Vore en kanonvärvning för Forest. Frågan är bara om Spurs släpper honom och till vilket pris. Curtis Jones från Liverpool är ett annat rykte men blir förmodligen alltför dyr. Kovacic och Rico Lewis från City är två andra namn det snackas om. Forest tappar två målvakter i form av Ortega och Gunn så där behövs förstärkning. En striker av klass är fortfarande önskvärd, men såklart svår att hitta. Hur det blir med utlånade spelare som exempelvis Jota återstår att se. Mycket som kommer att hända och klarna de närmaste månaderna.



Inga kommentarer:
Skicka en kommentar